Popescu Ghenadie

Anul Nasterii:1971

Ghenadie Popescu

August 9, 1971 născut

Formarea

1998-2003  Pictura, Facultatea Arte Plastice, Academia de Muzică, Teatru şi Arte
Plastice din Moldova (asistent liber), atelierul profesorului FISTICANU Veaceslav, Chişinău

Consacrarea

1997, până la zi – artist plasic
2000    Coordonator, Expoziţia-atelier de pictură şi grafică Geamuri
2001    Membru, Asociaţia Tinerilor Plasticieni din Moldova Oberliht
Expoziţii personale
2000    Internet galeria Galeria Mobilă
2001    Biblioteca Municipală B. P. Haşdău, Chişinău, Moldova

Expoziţii reprezentative internaţionale

1999, 2000, 2002  Expoziţie – concurs consacrată lui Călin Postolache, biblioteca O.
Ghibu, Chişinău
2000    Expoziţie – concurs consacrată lui Călin Postolache, biblioteca Gh. Asachi, Palatul Culturii, Iaşi, Romania
2001    In umbra coloanei lui Brancuşi, Centrul Expoziţional Constantin Brancuşi, UAP, Chişinău
2001, 2003  1  Decembrie  -  Ziua  Naţională a  Romaniei,  Centrul  Expoziţional

Constantin Brancuşi, UAP, Chişinău

2002, 2003 Expoziţie – concurs de artă plastică contemporană Saloanele Moldovei, Romania – Moldova, ediţiile XII – XIII

Expoziţii reprezentative în ţară

1999    Muzeul şi Studenţii, Muzeul Etnografic, Chişinău
2000    2000 de imagini din anul 2000, Muzeul Etnografic, Chişinău
2000    Geamuri, Expoziţie-atelier de pictură şi grafică, Muzeul Naţional de
Istorie a Moldovei, Chişinău
2001    Galeria USAM, Chişinău
2001    Profil Plein-Air, Galeria USAM, Chişinău
2001    Următoarea sesiune, Muzeul Naţional de Istorie a Moldovei, Chişinău
2001    Ziua uşilor deschise, Galeria USAM, Chişinău
2001    Autumnala  – Saloane de artă contemporană, Centrul Expoziţional
Constantin Brâncuşi, UAP, Chişinău
2001    Visurile Tinereţii, Palatul Republicii, Chişinău
2001    Ieşire la mare, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi, UAP, Chişinău
2001    PPSSVUMM, Colegiul Invizibil Moldova, Chişinău

2002-2004  Noi. Tineretul creator, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi, UAP,
Chişinău
2002    Saloanele de Primăvară, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi,
UAP, Chişinău
2002    Arta Nouă, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi, UAP, Chişinău
2002    Limba Noastră cea Română, expoziţie de artă contemporană, Centrul
Expoziţional Constantin Brâncuşi, UAP, Chişinău
2002    MGMRUVSPS, Colegiul Invizibil Moldova, Chişinău
2002    Secaţi oceanul de lacrimi ale copiilor, Muzeul Naţional de Arte a
Moldovei, Chişinău
2002    Aleph, Biblioteca Naţională, Chişinău
2003    CVESMUMP, Colegiul Invizibil Moldova, Chişinău
2003    Nudul – orizont cultural / semnificant / configurări, Centrul Expoziţional
Constantin Brâncuşi, UAP, Chişinău
2003    Al 9-lea Pod, Tighina / Dubărari / Râbniţa
2003    Pjufmmmpervv, Colegiul Invizibil Moldova, Chişinău
2003    Arta decorativă, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi,  UAP,
Chişinău
2003    Un secol de creativitate. 100 ani UAP, Centrul Expoziţional Constantin
Brâncuşi, UAP, Chişinău
2004    Mozaic, Alianţa Franceză din Moldova, Chişinău
Simpozioane, tabere, documentări
2000    Tabăra de vara 2000 de imagini din anul 2000, Rudi, jud. Edineţ,
Moldova
2000    Tabăra Internaţională de creaţie CarbonART 2000, s. Hartopul Mare,
jud. Orhei, Moldova
2001    Seminar În umbra coloanei lui Brâncuşi, Chişinău, Moldova
2002    Masa rotundă Dialog intre generaţii?, Centrul Expoziţional Constantin
Brâncuşi, UAP, Chişinău, Moldova
2002    Tabăra internaţională Paper ART, Chişinău, Moldova
2002    Cenaclul Aleph – Simpozion de Literatură Universală, Artă şi Filosofie
Valorificarea operei lui Jorge Luis Borges în spaţiul românesc din
perspectiva postmodernă, Chişinău, Moldova
2003    Masa rotundă Artă si comunicare, Colegiul Invizibil Moldova, Chişinău,
Moldova
Experienţă culturală
2000    Coordonator al Expoziţiei-atelier de pictură şi grafică Geamuri, Muzeul
Naţional de Istorie a Moldovei, Chişinău
2001    Membru al Asociaţiei Tinerilor Plasticieni din Moldova Oberliht
2001    Coordonator al expoziţiei Ieşire la mare, Centrul Expoziţional Constantin
Brâncuşi, UAP, Chişinău
2001    Coordonator  al  expoziţiei  PPSSVUMM,  Colegiul  Invizibil  Moldova,
Chişinău
2002    Coordonator al expoziţiei MGMRUVSPS, Colegiul Invizibil Moldova,
Chişinău
2002    Coordonator al expoziţiei Aleph, Biblioteca Naţională, Chişinău
2003    Coordonator  al  expozitiei  CVESMUMP,  Colegiul  Invizibil  Moldova,
Chişinău
2003    Coordonatorul proiectului Al 9-lea Pod, susţinut financiar de Misiunea
OSCE din Moldova ce a prevezut vernisarea a 3 expoziţii în regiunea

transnistriană la Tighina, Dubăsari şi Râbniţa în perioada mai – iulie 2003
2003    Coordonator al expozitiei Pjufmmmpervv, Colegiul Invizibil Moldova,
Chişinău
2004    Coordonator al expoziţiei Mozaic, Alianţa Franceză din Moldova,
Chişinău

Premii / menţiuni

2000    Premiul III: Expoziţie Internaţională – concurs consacrată lui Călin
Postolache, biblioteca O. Ghibu, Chişinău, Moldova
2002    Premiul I: Expoziţie – concurs Secaţi oceanul de lacrimi ale copiilor,
Muzeul Naţional de Arte a Moldovei, Chişinău, Moldova
2002    Premiul Virtuosus oferit de Uniunea Artiştilor Plastici din Rep. Moldova
şi inmanat de sculptorul Valentin Vartosu, Chişinău, Moldova
2003    Premiul pentru Rezistenţă, oferit de ATP Oberliht in cadrul proiectului Al
9-lea Pod cu suportul Companiei VITANTA, Tighina, Moldova

Lucrări în colecţii publice / private

Moldova, Romania, SUA.

Sursa: http://www.arta.md/membri/